Alarm w mieszkaniu?

Remontując lub wykańczając mieszkanie w stanie deweloperskim ostatnią rzeczą nad jaką się zastanawiamy, lub wcale o tym nie myślimy – jest założenie alarmu w mieszkaniu. Większość z Was zapyta, po co to robić, przecież na około jest wielu sąsiadów który będą mnie znali i jeśli zauważą coś dziwnego to na pewno mnie powiadomią. W tym myśleniu jest pewna logika. Należy jednak zauważyć, że w przypadku wielu mieszkań które zostały okradzione, pomoc sąsiedzka po prostu nie zadziałała. Jesteśmy zajęci wieloma własnymi sprawami i rzadko zwracamy uwagę na to co się dzieje na około. Dodatkowo bardzo istotną sprawa jest fakt, że nowoczesny system alarmowy nie służy jedynie do zabezpieczenia mieszkania przed włamaniem. System taki potrafi zabezpieczyć nasz majątek przed nieprzewidzianymi awariami, pożarem lub wezwać kogoś (sms) w przypadku kiedy zostaniemy napadnięci we własnym mieszkaniu np. wchodząc do niego i użyjemy kodu przymusu który dyskretnie powiadomi agencję ochrony lub wskazaną przez nas osobę, że znaleźliśmy się w opałach.

Bezpieczeństwo od nieprzewidzianych zdarzeń

Nowoczesne systemy alarmowe, lub jak to się nazywa profesjonalnie Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) są wyposażone w szereg udogodnień, które możemy wykorzystać w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkania związanego z wystąpieniem pożaru, zalania, ulatniania się gazu i innych nieprzewidzianych sytuacji.
Przykładem tutaj może być integracja centrali alarmowej z czujnikiem zalania oraz automatycznym zaworem odcinającym dopływ wody do mieszkania. W momencie wykrycia zalania przez czujnik, centrala alarmowa wysyła sygnał do zaworu który po prostu odcina wodę, tym samym zapobiegając dalszym zniszczeniom oraz np. zalaniu sąsiada. Powiadomienie o tym co się stało otrzymamy w wygodnej aplikacji oraz SMS pod wskazane numery telefonu. Podobnie czujnik dymu i temperatury zabezpieczą przed pożarem, roztargnieniem dzieci lub osób starszych które zatrzymane akcją filmu zostawiły garnki na kuchence. Dla osób starszych można przewidzieć pilot, który po aktywacji znajdującego się na nim przycisku powiadomi o konieczności pomocy medycznej.

Realizacja prostych zadań automatyki domowej

Wykorzystując ten sam system, możemy stworzyć pewnego rodzaju inteligentne mieszkanie. Przykładowo, kiedy wychodzimy z domu i uzbrajamy alarm to może wykonać on czynność opuszczania rolet w mieszkaniu lub/i wyłączenia oświetlenia. Wracając do domu i rozbrajając system rolety zostaną podniesione. Każdą akcję dla pojedynczej końcówki sterowania możemy wykonać również z wygodnej aplikacji na smartfonie. np. programując sekwencyjne włączanie się świateł kiedy jesteśmy na wakacjach (symulacja obecności) lub podnosząc w ciągu dnia rolety dla naszych roślin.

W wykorzystaniu tego typu rozwiązań ogranicza nas jedynie wyobraźnia i zasobność portfela. Jednak należy pamiętać, że podstawowy system alarmu mieszkania 2-3 pokojowego wraz z czujnikiem pożaru, gazu, oraz zalania w kuchni i łazience nie będzie stanowił bardzo wygórowanej kwoty i powinniśmy się zmieścić w 2500-4000zł. Projekt systemu najlepiej wykonać na etapie projektowania wnętrza, układu funkcjonalnego i instalacji. Istnieje jednak możliwość przygotowania instalacji bezprzewodowej bez konieczności wiercenia i kładzenia kabli w pomieszczeniach. Jednak zalecamy, w miarę możliwości, tradycyjną instalację przewodową.

Napisz do nas aby uzyskać więcej informacji. Przygotujemy odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *